Category: Season 2017-2018

weekly bulletin

10th SEASON 2017 – 2018 BULLETIN No. 6

FIXTURE CHANGES ETC

Wednesday 4th October 2017

Surrey County Intermediate Cup Round 1

Redhill Reserves   v      Reigate Priory                             Ref    D. Johnston

 

Saturday 7th October 2017

Intermediate Division

Laleham     v      Battersea Ironsides      Delete       D. Vernon  Add   N. Clark

Reserve Division

Reigate Priory Res v Sutton Common Rovers Res Delete G. Tomsett Add E. Delaney

Saturday 14th October 2017

Intermediate Division

AFC Cubo      v      Chessington KC   Delete       E. Delaney Add   D. Childs

N P L      v      Laleham                     Delete       D. Childs            Add        R. Harris

RESULTS

Saturday 30th September 2017

Intermediate Division

AFC Cubo  2      Royal Holloway Old Boys              1

AFC Spelthorne Sports 1      Chessington KC                           1

Battersea Ironsides   3      Reigate Priory                                     0

Merrow  2      Westside                                            2

N P L  4      Godalming & Farncombe Ath 2

Spartans Youth  1      Laleham                                             3

Tooting Bec    3      Ripley Village                                      2

Reserve Division

Merrow Res     1      Worcester Park Res                     1

Reigate Priory Res  1      Battersea Ironsides Res                2

Ripley Village Res   1      Tooting Bec Res                          4

Royal Holloway Old Boys Res 5      Farleigh Rovers Res                     5

Sheerwater Res    0      Colliers Wood United Res              6

Sutton Common Rovers Res       v      Ash United Res                            post

TABLES

INTERMEDIATE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    LALEHAM                                                                             6      5      1      0      14       5            9    16

2    BATTERSEA IRONSIDES                        6      5      0      1      14       7        7          15

3    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS               6      4      1      1      16       6      10          13

4    TOOTING BEC                                     4      3      1      0      10       3        7          10

5    N P L                                                                          5      3      1      1      13     11         2          10

6    GODALMING & FARNCOMBE ATH    6      3      0      3        9    10        -1      9

7    RIPLEY VILLAGE                                  6      2      2      2      21     14         7            8

8    CHESSINGTON KC                                       6      2      2      2      15       9            6      8

9    SPARTANS YOUTH                               6      2      2      2      10     10         0            8

10     AFC CUBO                                          6      2      1      3        9    11        -2            7

11     AFC SPELTHORNE SPORTS                              6      1      1      4        6    16     -10            4

12     REIGATE PRIORY                                 6      1      0      5        5    26     -21            3

13     WESTSIDE                                          5      0      1      4        7    11        -4            1

14     MERROW                                                                             6      0      1      5        4    14        -10       1

 

RESERVE DIVISION

 

1    TOOTING BEC RES                               5      4      0      1      18       9        9          12

2    FARLEIGH RES                                    5      3      2      0      16     12         4          11

3    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS RES 5      3      1      1      20     18         2    10

4    COLLIERS WOOD UNITED RES               5      3      0      2      19     10         9            9

5    BATTERSEA IRONSIDES RES         5      3      0      2      14       9        5      9

6    WORCESTER PARK RES                4      2      1      1      10       6        4      7

7    ASH UNITED RESERVES                        4      2      0      2        7    10        -3            6

8    SUTTON COMMON ROVERS RES            4      1      2      1      11     10         1            5

9    MERROW RES                                             4      1      1      2        4      9           -5      4

10     SHEERWATER RES                                       5      1      0      4        8    14           -6      3

11     REIGATE PRIORY RES                           5      1      0      4        7    18     -11            3

12     RIPLEY VILLAGE RES                            5      0      1      4        7    16        -9            1

FIXTURES

Fixtures for 21st & 28th October attached / enclosed.

AVAILABILITY – ADVANCE WARNING

REIGATE PRIORY FC – Secretary Bill Comben is unavailable from Thursday 28th September to Tuesday 3rd October 2017 inclusive, all contact during this period with Emergency Contact Ray Connolly.

Season 2017-18 Fixtures Bulletin No. 6

Listed below are fixtures covering Saturdays 30 September > 28 October 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 30 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Royal Holloway Old Boys

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Chessington KC

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Reigate Priory

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Merrow                                                          v          Westside

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

NPL                                                                v          Godalming & Farncombe Athletic

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Spartans Youth                                          v          Laleham       

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Tooting Bec                                                 v          Ripley Village

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Reserve Division

Merrow                                                          v          Worcester Park

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH – Top Ground

Reigate Priory                                             v          Battersea Ironsides

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Ripley Village                                              v          Tooting Bec            

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Farleigh Rovers

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Colliers Wood United

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers                          v          Ash United

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Wednesday 4 October 2017 – 7.45 pm

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

 

Saturday 7 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Godalming & Farncombe Athletic         v          Tooting Bec

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          Battersea Ironsides

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Merrow                                                          v          AFC Cubo

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          AFC Spelthorne Sports               

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN          

Royal Holloway Old Boys                        v          Spartans Youth

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Westside                                                       v          NPL

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Free: Reigate Priory

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

Redhill Reserves                                         P-P     Reigate Priory 1st

Reserve Division

Ash United                                                   v          Merrow

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Farleigh Rovers

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Colliers Wood United                                v          Ripley Village

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Reigate Priory                                             v          Sutton Common Rovers

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Tooting Bec                                                 v          Sheerwater

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Worcester Park                                           v          Royal Holloway Old Boys

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 14 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Chessington KC

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Royal Holloway Old Boys

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Westside

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

NPL                                                                v          Laleham

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reigate Priory                                             v          Merrow

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Spartans Youth                                          v          Tooting Bec

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: Godalming & Farncombe Athletic, Ripley Village (Provisional)

Reserve Division

Colliers Wood United                                v          Sutton Common Rovers

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Farleigh Rovers                                          v          Tooting Bec

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Reigate Priory

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          Worcester Park                  

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Ash United

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Battersea Ironsides

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 21 October 2017

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                   v          AFC Cubo

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Chessington KC                                         v          Westside

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Godalming & Farncombe Athletic         v          Reigate Priory

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          Ripley Village

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Merrow                                                          v          AFC Spelthorne Sports   

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Royal Holloway Old Boys                        v          NPL

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Free: Spartans Youth (Provisional)

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                                        v          Tooting Bec 1st

Reserve Division

Ash United                                                   v          Farleigh Rovers

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Sutton Common Rovers                          v          Sheerwater

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

Tooting Bec                                                 v          Worcester Park

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Free: Colliers Wood United (Provisional)

Surrey Junior Cup – 2nd Round – All 1.30 pm kick-offs

Barnslake 1st                                                 v          Royal Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                         v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                           v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                              v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                          v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 28 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Reigate Priory

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

Battersea Ironsides                                   v          Chessington KC

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

NPL                                                                v          AFC Spelthorne Sports

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Ripley Village                                              v          Merrow                     

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN        

Spartans Youth                                          v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Tooting Bec                                                 v          Laleham

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Westside                                                       v          Royal Holloway Old Boys

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Reserve Division

Ash United                                                   v          Worcester Park

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Farleigh Rovers                                          v          Ripley Village

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Sheerwater 

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Tooting Bec

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Royal Holloway Old Boys                        v          Colliers Wood United

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sutton Common Rovers                          v          Battersea Ironsides

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

 

 

Cup Competitions . . .

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st             v          Tooting Bec Reserves

Middlesex Intermediate Cup – 2nd Round – 1.00 pm

Lampton Park 1st                                          v          AFC Spelthorne Sports 1st

NPL 1st                                                          v          Laleham 1st

London Rangers 1st                                     v          Spartans Youth     

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

  1  Merrow                                                     v          Chessington KC

  2  Royal Holloway Old Boys                    v          AFC Spelthorne Sports

  3  Battersea Ironsides                               v          Laleham

  4  Reigate Priory                                        v          Westside

  5  Godalming & Farncombe Athletic      v          Ripley Village

  6  NPL                                                          v          Tooting Bec

Quarter Final

  7  Spartans Youth                                      v          Winners 3

  8  Winners 4                                               v          Winners 1

  9  Winners 2                                               v          Winners 6

10  AFC Cubo                                              v          Winners 5

Semi Final

11  Winners 7                                               v          Winners   9

12  Winners 8                                               v          Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

  1  Colliers Wood United                            v          Reigate Priory

  2  Ripley Village                                         v          Battersea Ironsides

  3  Royal Holloway Old Boys                    v          Worcester Park

  4  Ash United                                              v          Sheerwater

Quarter Final

  5  Winners 3                                               v          Merrow

  6  Winners 2                                              v          Winners 4

  7  Tooting Bec                                            v          Farleigh Rovers

  8  Winners 1                                               v          Sutton Common Rovers

Semi Final

  9  Winners 7                                               v          Winners 5

10  Winners 6                                               v          Winners 8

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

25 September 2017

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

weekly bulletin

10th SEASON 2017 – 2018 BULLETIN No. 5

RESULTS

Saturday 9th September 2017 Correction

Reserve Division

Ripley Village Res                        1      Ash United Res                            3 (not 1 – 2)

 

Saturday 16th September 2017 Corrections

Reserve Division

Royal Holloway Old Boys Res 4      Battersea Ironsides Res                3 (not 3 – 2)

Sutton Common Rovers Res          3      Farleigh Rovers Res                     3 (not 3 – 4)

 

Saturday 23rd September 2017

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                  0      AFC Cubo                                   2

Chessington KC                           2      Godalming & Farncombe Ath 3

Laleham                                             1      Westside                                            0

Ripley Village                                      2      Battersea Ironsides                      3

Royal Holloway Old Boys              8      Reigate Priory                                     0

Spartans Youth                           2      Merrow                                              0

FA Vase 2nd Qualifying Round

Tooting Bec                                        0      Fisher                                                3

Reserve Division

Ash United Res                            2      Sheerwater Res                           1

Battersea Ironsides Res                5      Ripley Village Res                        2

Farleigh Rovers Res                     2      Worcester Park Res                     1

Merrow Res                                        1      Colliers Wood United Res              4

Reigate Priory Res                               2      Royal Holloway Old Boys Res 6

Tooting Bec Res                          2      Sutton Common Rovers Res          4

 

TABLES

INTERMEDIATE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS               5      4      1      0      15       4      11          13

2    LALEHAM                                                                             5      4      1      0      11       4            7    13

3    BATTERSEA IRONSIDES                        5      4      0      1      11       7        4          12

4    GODALMING & FARNCOMBE ATH    5      3      0      2        7      6        1      9

5    RIPLEY VILLAGE                                  5      2      2      1      19     11         8            8

6    SPARTANS YOUTH                               5      2      2      1        9      7        2            8

7    CHESSINGTON KC                                       5      2      1      2      14       8            6      7

8    TOOTING BEC                                     3      2      1      0        7      1        6            7

9    N P L                                                                          4      2      1      1        9      9        0            7

10     AFC CUBO                                          5      1      1      3        7    10        -3            4

11     AFC SPELTHORNE SPORTS                              5      1      0      4        5    15     -10            3

12     REIGATE PRIORY                                 5      1      0      4        5    23     -18            3

13     WESTSIDE                                          4      0      0      4        5      9       -4            0

14     MERROW                                                                             5      0      0      5        2    12        -10       0

 

 

RESERVE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    FARLEIGH RES                                    4      3      1      0      11       7        4          10

2    TOOTING BEC RES                               4      3      0      1      14       8        6            9

3    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS RES 4      3      0      1      15     13         2      9

4    BATTERSEA IRONSIDES RES         4      2      0      2      12       8        4      6

5    WORCESTER PARK RES                3      2      0      1        9      5        4      6

6    COLLIERS WOOD UNITED RES               4      2      0      2      13     10         3            6

7    ASH UNITED RESERVES                        4      2      0      2        7    10        -3            6

8    SUTTON COMMON ROVERS RES            4      1      2      1      11     10         1            5

9    SHEERWATER RES                                       4      1      0      3        8      8            0      3

10     MERROW RES                                             3      1      0      2        3      8           -5      3

11     REIGATE PRIORY RES                           4      1      0      3        6    16     -10            3

12     RIPLEY VILLAGE RES                            4      0      1      3        6    12        -6            1

 

FA VASE

Sadly yesterday the dreams of Tooting Bec faded as they lost in the 2nd Qualifying Round of the competition, however they gave a good account of themselves this season to reach that stage and will no doubt be looking forward to entering again next season.

 

FIXTURES

Fixtures for 30th September and7th & 14th October attached / enclosed.

 

AVAILABILITY – ADVANCE WARNING

JOHN YOUNG – REGISTRATIONS SECRETARY is unavailable from Friday 15h to Tuesday 26th SEPTEMBER 2017.

REIGATE PRIORY FC – Secretary Bill Comben is unavailable from Thursday 28th September to Tuesday 3rd October 2017 inclusive, all contact during this period with Emergency Contact Ray Connolly.

WORCESTER PARK FC – Secretary Kristina Maitre is unavailable from Friday 1st to Monday 25th September 2017 inclusive, all contact during this period to ALAN PEARCE the Club Fixture Secretary.

Season 2017-18 Fixtures Bulletin No. 5

 

Listed below are fixtures covering Saturdays 30 September > 14 October 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 23 September 2017

FA Vase, 2nd Qualifying Round – 3.00 pm

Tooting Bec                                                 v          Fisher

@ Tooting & Mitcham United FC, Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF (Main pitch)

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          AFC Cubo

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Chessington KC                                         v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Laleham                                                        v          Westside

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides                      

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Reigate Priory

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Spartans Youth                                          v          Merrow         

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: NPL

Reserve Division

Ash United                                                   v          Sheerwater

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Ripley Village

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Farleigh Rovers                                          v          Worcester Park

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Colliers Wood United

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Royal Holloway Old Boys

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Tooting Bec                                                 v          Sutton Common Rovers – 12.30 pm

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 30 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Royal Holloway Old Boys

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Chessington KC

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Reigate Priory

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Merrow                                                          v          Westside

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

NPL                                                                v          Godalming & Farncombe Athletic

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Spartans Youth                                          v          Laleham       

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Tooting Bec                                                 v          Ripley Village

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Reserve Division

Merrow                                                          v          Worcester Park

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH – Top Ground

Reigate Priory                                             v          Battersea Ironsides

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Ripley Village                                              v          Tooting Bec            

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Farleigh Rovers

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Colliers Wood United

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers                          v          Ash United

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 7 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Godalming & Farncombe Athletic         v          Tooting Bec

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          Battersea Ironsides

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Merrow                                                          v          AFC Cubo

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          AFC Spelthorne Sports               

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN          

Royal Holloway Old Boys                        v          Spartans Youth

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Westside                                                       v          NPL

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

Reserve Division

Ash United                                                   v          Merrow

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Farleigh Rovers

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Colliers Wood United                                v          Ripley Village

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Reigate Priory                                             v          Sutton Common Rovers

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Tooting Bec                                                 v          Sheerwater

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Worcester Park                                           v          Royal Holloway Old Boys

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 14 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Chessington KC

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Royal Holloway Old Boys

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Westside

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

NPL                                                                v          Laleham

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reigate Priory                                             v          Merrow

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Spartans Youth                                          v          Tooting Bec

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: Godalming & Farncombe Athletic, Ripley Village (Provisional)

Reserve Division

Colliers Wood United                                v          Sutton Common Rovers

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Farleigh Rovers                                          v          Tooting Bec

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Reigate Priory

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          Worcester Park                  

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Ash United

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Battersea Ironsides

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

 

Cup Competitions . . .

Saturday 21 October 2017

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                             v          Tooting Bec 1st

Surrey Junior Cup – 2nd Round

Barnslake 1st                                                   v          Royal  Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                            v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                               v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                                 v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                              v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Saturday 28 October 2017

Middlesex Junior Cup – 2nd Round

Spartans Youth                                             v          Alpha & Omega 1st/Cranford Park 1st

 

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st                  v          Tooting Bec Reserves

Middlesex Intermediate Cup – 2nd Round

Lampton Park 1st                                            v          AFC Spelthorne Sports 1st

NPL 1st                                                           v          Laleham 1st

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Merrow                                                        v          Chessington KC

2  Royal Holloway Old Boys                            v          AFC Spelthorne Sports

3  Battersea Ironsides                                      v          Laleham

4  Reigate Priory                                             v          Westside

5  Godalming & Farncombe Athletic                 v          Ripley Village

6  NPL                                                            v          Tooting Bec

Quarter Final

7  Spartans Youth v Winners 3

8  Winners 4 v Winners 1

9  Winners 2 v Winners 6

10  AFC Cubo v Winners 5

Semi Final

11  Winners 7 v Winners   9

12  Winners 8 v Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Colliers Wood United                                   v          Reigate Priory

2  Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides

3  Royal Holloway Old Boys                            v          Worcester Park

4  Ash United                                                  v          Sheerwater

Quarter Final

5  Winners 3                                                    v          Merrow

6  Winners 2                                                   v          Winners 4

7  Tooting Bec                                                v          Farleigh Rovers

8  Winners 1                                                    v          Sutton Common Rovers

Semi Final

9  Winners 7                                                    v          Winners 5

10  Winners 6                                                    v          Winners 8

 

FREE DATES

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary – 07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

19 September 2017

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

 

weekly bulletin

10th SEASON 2017 – 2018 BULLETIN No. 4

REGISTRATIONS

Don’t forget that John Young – Registration Secretary is unavailable from Friday 15th until Tuesday 26th September inclusive. Any registrations for next Saturday 23rd September should be sent to the Secretary / Treasurer Gordon Worsfold to ensure they are received and dealt with, this equally applies to any emergency registrations in the Reserve Division from yesterdays games (16th September.) Team sheets should continue to be sent to John who pick this upon up on his return.

 

RESULTS

Saturday 16th September 2017

Intermediate Division

Battersea Ironsides                      1      Royal Holloway Old Boys              2

Godalming & Farncombe Ath 2      AFC Cubo                                   1

Laleham                                             4      AFC Spelthorne Sports                  0

N P L                                                 1      Chessington KC                           4

Ripley Village                                      7      Reigate Priory                                     1

Tooting Bec                                        3      Merrow                                              0

Westside                                            1      Spartans Youth                           2

Reserve Division

Colliers Wood United Res              5      Ash United Res                            2

Merrow Res                                        0      Tooting Bec Res                          3

Reigate Priory Res                               2      Ripley Village Res Res                  1

Royal Holloway Old Boys Res 3      Battersea Ironsides Res                2

Sheerwater Res                           2      Worcester Park Res                     3

Sutton Common Rovers Res          3      Farleigh Rovers Res                     4

 

TABLES

INTERMEDIATE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    LALEHAM                                                                             4      3      1      0      10       4            6    10

2    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS               4      3      1      0        7      4        3          10

3    BATTERSEA IRONSIDES                        4      3      0      1        8      5        3            9

4    RIPLEY VILLAGE                                  4      2      2      0      17       8        9            8

5    CHESSINGTON KC                                       4      2      1      1      12       5            7      7

6    TOOTING BEC                                     3      2      1      0        7      1        6            7

7    N P L                                                                          4      2      1      1        9      9        0            7

8    GODALMING & FARNCOMBE ATH    4      2      0      2        4      4        0      6

9    SPARTANS YOUTH                               4      1      2      1        7      7        0            5

10     AFC SPELTHORNE SPORTS                              4      1      0      3        5    13        -8            3

11     REIGATE PRIORY                                 4      1      0      3        5    15     -10            3

12     AFC CUBO                                          4      0      1      3        5    10        -5            1

13     WESTSIDE                                          3      0      0      3        5      8       -3            0

14     MERROW                                                                             4      0      0      4        2    10           -8      0

 

 

RESERVE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    TOOTING BEC RES                               3      3      0      0      12       4        8            9

2    FARLEIGH RES                                    3      3      0      0      10       6        4            9

3    WORCESTER PARK RES                2      2      0      0        8      3        5      6

4    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS RES 3      2      0      1        8    10        -2      6

5    SHEERWATER RES                                       3      1      0      2        7      6            1      3

6    BATTERSEA IRONSIDES RES         3      1      0      2        6      5        1      3

7    COLLIERS WOOD UNITED RES               3      1      0      2        9      9        0            3

8    MERROW RES                                             2      1      0      1        2      4           -2      3

9    ASH UNITED RESERVES                        3      1      0      2        4      9       -5            3

10     REIGATE PRIORY RES                           3      1      0      2        4    10        -6            3

11     SUTTON COMMON ROVERS RES            3      0      1      2        7      9       -2            1

12     RIPLEY VILLAGE RES                            3      0      1      2        4      6       -2            1

 

 

 

FA VASE

Next Saturday 23rd September sees Tooting Bec playing in the 2nd Qualifying Round of the FA Vase creating history for both their Club and the League at the same time. They are home on the main pitch at Tooting & Mitcham United, against Fisher with a 3.00 pm, once again the best wishes of the League go with them, together with the hope that they can progress into the First Roound Proper on 21st October.

 

RESULTS

On a Saturday results should be texted to the Results Secretary ROGER HALL on 07887 730218 by 5.30 pm as per League Rules.

 

FIXTURES

Fixtures for 23rd  September attached / enclosed.

The Fixture Secretary will issue games for 30th September once the draw for the next round of the FA Cup is made public, in a day or two.

 

AVAILABILITY – ADVANCE WARNING

GORDON WORSFOLD – SECRETARY / TREASURER is unavailable all day next Saturday 23rd September 2017 due to a family event, any queries on the day should be referred to another League Officer.

JOHN YOUNG – REGISTRATIONS SECRETARY is unavailable from Friday 15h to Tuesday 26th SEPTEMBER 2017, inclusive, during this period all Registrations should be sent to the Secretary / Treasurer – Gordon Worsfold, team sheets can continue to be sent to John who will catch up with them later.

WESTSIDE FC – Secretary Graham Holder is unavailable from Thursday 7th to Thursday 21st September 2017 inclusive, all contact during this period to:

Steve Walters M. 07799 390399, Email:  sportywalters@ntlworld.com

WORCESTER PARK FC – Secretary Kristina Maitre is unavailable from Friday 1st to Monday 25th September 2017 inclusive, all contact during this period to ALAN PEARCE the Club Fixture Secretary.

Fixtures Bulletin No. 4

Season 2017-18

Hello all

Listed below are fixtures covering Saturdays 16 > 23 September 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

Saturday 16 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides v Royal Holloway Old Boys
@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Godalming & Farncombe Athletic v AFC Cubo
@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham v AFC Spelthorne Sports
@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL v Chessington KC
@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Ripley Village v Reigate Priory
@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Tooting Bec v Merrow
@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Westside v Spartans Youth
@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Reserve Division

Colliers Wood United v Ash United
@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Merrow  v Tooting Bec
@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory v Ripley Village
@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Royal Holloway Old Boys v Battersea Ironsides
@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater v Worcester Park
@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers v Farleigh Rovers
@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 23 September 2017

FA Vase, 2nd Qualifying Round – 3.00 pm

Tooting Bec                                                 v          Fisher

To be advised to League Fixture Secretary

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          AFC Cubo

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Chessington KC                                         v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Laleham                                                        v          Westside

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides                      

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Reigate Priory

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Spartans Youth                                          v          Merrow

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: NPL (Provisional)

Reserve Division

Ash United                                                   v          Sheerwater

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Ripley Village

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Farleigh Rovers                                          v          Worcester Park

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Colliers Wood United

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Royal Holloway Old Boys

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Tooting Bec                                                 v          Sutton Common Rovers – 12.30 pm

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

 

Saturday 30 September 2017

(will be set after the FA Cup ties are played this coming weekend and the Middlesex Intermediate draw is known)

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cup Competitions . . .

Saturday 7 October 2017

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

 

Saturday 21 October 2017

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                          v          Tooting Bec 1st

Surrey Junior Cup – 2nd Round

Barnslake 1st                                                 v          Royal Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                         v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                           v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                              v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                          v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st             v          Tooting Bec Reserves

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Merrow                                                        v          Chessington KC

2  Royal Holloway Old Boys                            v          AFC Spelthorne Sports

3  Battersea Ironsides                                      v          Laleham

4  Reigate Priory                                             v          Westside

5  Godalming & Farncombe Athletic                 v          Ripley Village

6  NPL                                                            v          Tooting Bec

Quarter Final

7  Spartans Youth                                           v          Winners 3

8  Winners 4                                                    v          Winners 1

9  Winners 2                                                    v          Winners 6

10  AFC Cubo                                                   v          Winners 5

Semi Final

11  Winners 7                                                    v          Winners   9

12  Winners 8                                                    v          Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Colliers Wood United                                   v          Reigate Priory

2  Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides

3  Royal Holloway Old Boys                            v          Worcester Park

4  Ash United                                                  v          Sheerwater

Quarter Final

5  Winners 3                                                    v          Merrow

6  Winners 2                                                   v          Winners 4

7  Tooting Bec                                                v          Farleigh Rovers

8  Winners 1                                                    v          Sutton Common Rovers

Semi Final

9  Winners 7                                                    v          Winners 5

10  Winners 6                                                    v          Winners 8

 

 

 

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

                           

Finally, if you would like other officials within your club to receive future fixture bulletins, please send me their email address(es) to add to the mailing list.

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

 

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

11 September 2017

weekly bulletin

10th SEASON 2017 – 2018 BULLETIN No. 3

REGISTRATIONS

Don’t forget that John Young – Registration Secretary is unavailable from next Friday 15th until Tuesday 26th September inclusive. Any registrations posted after this coming Tuesday should be sent to the Secretary / Treasurer Gordon Worsfold to ensure they are received and dealt with, this applies to any emergency registrations in the Reserve Division next Saturday 16th September. Team sheets should continue to be sent to John who pick this upon up on his return.

 

RESULTS

Saturday 9th September 2017

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                   1      Reigate Priory                               3

Battersea Ironsides                       4      Merrow                                        2

Chessington KC                             1      Spartans Youth                           1

Godalming & Farncombe Ath   0      Royal Holloway Old Boys              1

Laleham                                              3      AFC Cubo                             3

N P L                                           4      Ripley Village                                4

FA Vase First Round Qualifying

Tooting Bec                                  3      Littlehampton Town                     1

Westside                                              0      Steyning Town                      2

Reserve Division

Farleigh Rovers Res                       2      Sheerwater Res                           1

Merrow Res                                  2      Battersea Ironsides Res                1

Ripley Village Res Res                    1      Ash United Res                            2

Royal Holloway Old Boys Res  3      Sutton Common Rovers Res          2

Tooting Bec Res                            3      Colliers Wood United Res              2

Worcester Park Res                       5      Reigate Priory Res                         1

 

TABLES

INTERMEDIATE DIVISION

                                                                          PL    W     D      L      GF  GA    GD   PTS

1      BATTERSEA IRONSIDES                        3      3      0      0        7    3      4    9

2      N P L                                                                          3      2      1      0        8    5      3    7

3      LALEHAM                                                                             3      2      1      0        6  4          2    7

4      ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS               3      2      1      0        5    3      2    7

5      RIPLEY VILLAGE                                  3      1      2      0      10     7      3    5

6      CHESSINGTON KC                                       3      1      1      1        8  4          4    4

7      TOOTING BEC                                     2      1      1      0        4    1      3    4

8      GODALMING & FARNCOMBE ATH    3      1      0      2        2    3         -1    3

9      AFC SPELTHORNE SPORTS                              3      1      0      2        5    9     -4    3

10      REIGATE PRIORY                                 3      1      0      2        4    8     -4    3

11      SPARTANS YOUTH                               3      0      2      1        5    6     -1    2

12      AFC CUBO                                          3      0      1      2        4    8     -4    1

13      WESTSIDE                                          2      0      0      2        4    6     -2    0

14      MERROW                                                                             3      0      0      3        2  7         -5    0

 

RESERVE DIVISION

                                                                          PL    W     D      L      GF  GA    GD   PTS

1      TOOTING BEC RES                               2      2      0      0        9    4      5    6

2      FARLEIGH RES                                    2      2      0      0        6    3      3    6

3      WORCESTER PARK RES                1      1      0      0        5    1          4    3

4      SHEERWATER RES                                       2      1      0      1        5  3          2    3

5      BATTERSEA IRONSIDES RES         2      1      0      1        4    2          2    3

6      MERROW RES                                             1      1      0      0        2  1          1    3

7      ASH UNITED RESERVES                        2      1      0      1        2    4     -2    3

8      ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS RES 2      1      0      1        5    8         -3    3

9      SUTTON COMMON ROVERS RES            2      0      1      1        4    5     -1    1

10      RIPLEY VILLAGE RES                            2      0      1      1        3    4     -1    1

11      COLLIERS WOOD UNITED RES               2      0      0      2        4    7     -3    0

12      REIGATE PRIORY RES                           2      0      0      2        2    9     -7    0

 

FA VASE

Congratulations to Tooting Bec on their win in the Vase and on progressing to the 2nd qualifying round to be played over the weekend of 22nd to 24th September, they have been drawn at home again and will play Fisher who beat Banstead Athletic. Commiserations to Westside who unfortunately lost but hopefully they enjoyed the experience, and from reports received were a credit to both themselves and the league.

 

THANKS

Tooting Bec have asked us to pass on their thanks after their win yesterday to all the well wishers who have contacted them, and who they have not had chance to reply to individually.

 

CHARITY EVENT

Attached is a flyer I have been asked to circulate in regards to a charity event that is being held at Croygas Sports Club, Wallington to support Disability Football as the funding money for the kids League from the FA has been scrapped. If you are interested please contact Bob Watson on rwatsonplumbingandheating@hotmail.co.uk or on 07932 062 725.

 

FIXTURES

Fixtures for 16th September attached / enclosed.

 

AVAILABILITY – ADVANCE WARNING

John Young – Registrations Secretary is unavailable from Friday 15h to Tuesday 26th SEPTEMBER 2017, during this inclusive, during this period all Registrations should be sent to the Secretary / Treasurer – Gordon Worsfold, team sheets can continue to be sent to John who will catch up with them later.

WESTSIDE FC – Secretary Graham Holder is unavailable from Thursday 7th to Thursday 21st September 2017 inclusive, all contact during this period to:

Steve Walters M. 07799 390399, Email:    sportywalters@ntlworld.com

WORCESTER PARK FC – Secretary Kristina Maitre is unavailable from Friday 1st to Monday 25th September 2017 inclusive, all contact during this period to ALAN PEARCE the Club Fixture Secretary.

Fixtures Bulletin No.3

Hello,

Listed below are fixtures covering Saturdays 9 > 16 September 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

Saturday 9 September 2017

FA Vase, 1st Qualifying Round – 3.00 pm

Tooting Bec                                                 v          Littlehampton Town

@ Raynes Park Vale FC

Westside                                                       v          Steyning Town

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          Reigate Priory

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Merrow

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Chessington KC                                         v          Spartans Youth

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Godalming & Farncombe Athletic         v          Royal Holloway Old Boys

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          AFC Cubo

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL                                                                v          Ripley Village

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reserve Division

Farleigh Rovers                                          v          Sheerwater

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Battersea Ironsides

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          Ash United              

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Sutton Common Rovers

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Tooting Bec                                                 v          Colliers Wood United – 12.30 pm

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Worcester Park                                           v          Reigate Priory

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 16 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                   v          Royal Holloway Old Boys

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Godalming & Farncombe Athletic         v          AFC Cubo

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          AFC Spelthorne Sports

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL                                                                v          Chessington KC

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Ripley Village                                              v          Reigate Priory                    

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Tooting Bec                                                 v          Merrow

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Westside                                                       v          Spartans Youth

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Reserve Division

Colliers Wood United                                v          Ash United

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Merrow                                                          v          Tooting Bec

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Ripley Village

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Royal Holloway Old Boys                        v          Battersea Ironsides

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Worcester Park

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers                          v          Farleigh Rovers

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Saturday 23 September 2017

(will be set after the FA Vase ties are played this coming weekend)

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Cup Competitions . . .

Saturday 7 October 2017

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

 

Saturday 21 October 2017

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                          v          Tooting Bec 1st

Surrey Junior Cup – 2nd Round

Barnslake 1st                                                 v          Royal Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                         v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                           v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                              v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                          v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st             v          Tooting Bec Reserves

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Merrow                                                        v          Chessington KC

2  Royal Holloway Old Boys                            v          AFC Spelthorne Sports

3  Battersea Ironsides                                      v          Laleham

4  Reigate Priory                                             v          Westside

5  Godalming & Farncombe Athletic                 v          Ripley Village

6  NPL                                                            v          Tooting Bec

Quarter Final

7  Spartans Youth                                           v          Winners 3

8  Winners 4                                                    v          Winners 1

9  Winners 2                                                    v          Winners 6

10  AFC Cubo                                                   v          Winners 5

Semi Final

11  Winners 7                                                    v          Winners   9

12  Winners 8                                                    v          Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Colliers Wood United                                   v          Reigate Priory

2  Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides

3  Royal Holloway Old Boys                            v          Worcester Park

4  Ash United                                                  v          Sheerwater

Quarter Final

5  Winners 3                                                    v          Merrow

6  Winners 2                                                   v          Winners 4

7  Tooting Bec                                                v          Farleigh Rovers

8  Winners 1                                                    v          Sutton Common Rovers

Semi Final

9  Winners 7                                                    v          Winners 5

10  Winners 6                                                    v          Winners 8

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

                           

Finally, if you would like other officials within your club to receive future fixture bulletins, please send me their email address(es) to add to the mailing list.

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

 

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

4 September 2017

 

weekly bulletin

10th Season 2017-2018 Bulletin No.2

FIXTURE CHANGES ETC

Saturday 9th September 2017 – None advised

 

HANDBOOK AMENDMENTS

Page 1              Between Chairman and Secretary / Treasurer add the following:

Vice Chairman  DAVID LEWIS             9 Grant Walk, Ascot, Berkshire SL5 9TT

Tel:           01344 291358     Email:        davidlewis47@btinternet.com

Page 10

LALEHAM FC – with immediate effect, change of Club Secretary to;

        DAVE BULLEN 11A Thetford Road, Ashford, Middlesex TW15 2BW,  not 1A

 

RESULTS

Saturday 2nd September 2017

Intermediate Division

AFC Cubo                                   1      N P L                                                 2

Godalming & Farncombe Ath 0      Battersea Ironsides                      1

Merrow                                              0      Laleham                                             1

Reigate Priory                                     0      Chessington KC                           5

Royal Holloway Old Boys              1      Tooting Bec                                        1

Spartans Youth                           3      Ripley Village                                      3

Westside                                            3      AFC Spelthorne Sports                  4

Reserve Division

Ash United Res                            0      Battersea Ironsides Res                3

Colliers Wood United Res              2      Farleigh Rovers Res                     4

Merrow Res                                        v      Worcester Park Res                     post

Sheerwater Res                           4      Reigate Priory Res                               1

Sutton Common Rovers Res          2      Ripley Village Res Res                  2

Tooting Bec Res                          6      Royal Holloway Old Boys Res 2

 

TABLES

INTERMEDIATE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    N P L                                                                          2      2      0      0      4      1          3          6

2    BATTERSEA IRONSIDES                        2      2      0      0      3      1          2          6

3    LALEHAM                                                                             2      2      0      0      3      1            2    6

4    RIPLEY VILLAGE                                  2      1      1      0      6      3          3          4

5    TOOTING BEC                                     2      1      1      0      4      1          3          4

6    ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS               2      1      1      0      4      3          1          4

7    CHESSINGTON KC                                       2      1      0      1      7      3            4    3

8    GODALMING & FARNCOMBE ATH    2      1      0      1      2      2          0    3

9    AFC SPELTHORNE SPORTS                              2      1      0      1      4      6         -2          3

10     SPARTANS YOUTH                               2      0      1      1      4      5         -1          1

11     WESTSIDE                                          2      0      0      2      4      6         -2          0

12     MERROW                                                                             2      0      0      2      0      3           -3    0

13     AFC CUBO                                          2      0      0      2      1      5         -4          0

14     REIGATE PRIORY                                 2      0      0      2      1      7         -6          0

RESERVE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1    TOOTING BEC RES                               1      1      0      0      6      2          4          3

2    SHEERWATER RES                                       1      1      0      0      4      1            3    3

3    BATTERSEA IRONSIDES RES         1      1      0      0      3      0          3    3

4    FARLEIGH RES                                    1      1      0      0      4      2          2          3

5    RIPLEY VILLAGE RES                            1      0      1      0      2      2          0          1

6    SUTTON COMMON ROVERS RES            1      0      1      0      2      2          0          1

7    MERROW RES                                             0      0      0      0      0      0            0    0

8    WORCESTER PARK RES                0      0      0      0      0      0          0    0

9    COLLIERS WOOD UNITED RES               1      0      0      1      2      4         -2          0

10     REIGATE PRIORY RES                           1      0      0      1      1      4         -3          0

11     ASH UNITED RESERVES                        1      0      0      1      0      3         -3          0

12     ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS RES 1      0      0      1      2      6         -4    0

 

FIXTURES

Fixtures for 16th September will be issued during the coming week

 

TEXTING OF RESULTS

A reminder that results should be texted to Roger Hall the Results Secretary on 07887 730218 before 5.30pm, on a Saturday, allowances will obviously be made where a club have had to hire a pitch, resulting in games having to kick off later than normal

 

AUDIBLE WARNING DEVICE

In both divisions it is a criteria requirement to have an audible warning device in good working condition.

 

NEXT SATURDAY – GOOD LUCK

For the first time in the leagues history, two Clubs Tooting Bec & Westside are playing in the FA Vase – First Qualifying Round both with home advantage and our best wishes go with them. It would good on the next bulletin to see that at least one but preferably both had progressed to the Second Qualifying Round, where they would home advantage yet again

 

AVAILABILITY – ADVANCE WARNING

John Young – Registrations Secretary is unavailable from Friday 15h to Tuesday 26th SEPTEMBER 2017, during this inclusive, during this period all Registrations should be sent to the Secretary / Treasurer – Gordon Worsfold, team sheets can continue to be sent to John who will catch up with them later.

WESTSIDE FC – Secretary Graham Holder is unavailable from Thursday 7th to Thursday 21st September 2017 inclusive, all contact during this period to:

Steve Walters M. 07799 390399, Email:  sportywalters@ntlworld.com

WORCESTER PARK FC – Secretary Kristina Maitre is unavailable from Friday 1st to Monday 25th September 2017 inclusive, all contact during this period to ALAN PEARCE the Club Fixture Secretary.

weekly bulletin

10th SEASON 2017 – 2018 BULLETIN No. 1

Welcome at last to the 2017/18, with a later start date it seems to have been a long time in getting there.

 

WARNING –

ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS Smoking in the the Sports Centre including pitch side is not permitted, there are designated (marked) smoking areas provided behind the main building only – please ensure the athe ground rules are strictly observed.

SPARTANS YOUTH The ground is close to Brentford FC, so check to see if they are at home and allow plenty of time for travel if they are, parking iis very limited outside the ground, more so when Brentford are at home, be warned!

 

HANDBOOK AMENDMENTS

Page 10

LALEHAM FC – with immediate effect, change of Club Secretary to;

        DAVE BULLEN 1A Thetford Road, Ashford, Middlesex TW15 2BW,

They have also appointed a Fixture Secretary as follows:

        MICK FROST 1 Fulwood Court, Long Lane, Stanwell, Middlesex TW19 7AS,

 

 

Page 11

RIPLEY VILLAGE FC – Change of Secretary with immediate effect to:

NEIL IRVINE 1 Orchard Cottage, Grove Heath Road, Ripley

GU23 6EU, M. 07877 722428, Email:  n.irvineconstruction@gmail.com

Page 12

SPARTANS YOUTH (ADULT) FC Secretary ‘s Mobile No is incorrect it should be:        07775 563933

 

 

RESULTS

Saturday 26th August 2017

Intermediate Division

AFC Cubo                                   0      Ripley Village                                      3

AFC Spelthorne Sports                  0      Tooting Bec                                        3

Merrow                                              0      N P L                                                 2

Reigate Priory                                     1      Laleham                                             2

Royal Holloway Old Boys              3      Chessington KC                           2

Spartans Youth                           1      Battersea Ironsides                      2

Westside                                            1      Godalming & Farncombe Ath 2

TABLES

INTERMEDIATE DIVISION

                                                                        PL    W     D      L      GF    GA GD   PTS

1     RIPLEY VILLAGE                                  1      1      0      0      3      0          3   3

2     TOOTING BEC                                     1      1      0      0      3      0          3   3

3     N P L                                                                          1      1      0      0      2      0          2   3

4     ROYAL HOLLOWAY OLD BOYS               1      1      0      0      3      2          1   3

5     BATTERSEA IRONSIDES                        1      1      0      0      2      1          1   3

6     GODALMING & FARNCOMBE ATH    1      1      0      0      2      1          1    3

7     LALEHAM                                                                             1      1      0      0      2      1     1    3

8     CHESSINGTON KC                                       1      0      0      1      2      3    -1    0

9     REIGATE PRIORY                                 1      0      0      1      1      2         -1   0

10     SPARTANS YOUTH                               1      0      0      1      1      2         -1   0

11     WESTSIDE                                          1      0      0      1      1      2         -1   0

12     MERROW                                                                             1      0      0      1      0      2    -2    0

13     AFC CUBO                                          1      0      0      1      0      3         -3   0

14     AFC SPELTHORNE SPORTS                              1      0      0      1      0      3         -3   0

 

FIXTURES

Fixtures for 2nd & 9th September attached/ enclosed

 

TEXTING OF RESULTS

A reminder that results should be texted to Roger Hall the Results Secretary on 07887 730218 before 5.30pm, on a Saturday, allowances will obviously be made where a club have had to hire a pitch, resulting in games having to kick off later than normal

 

WEBSITE

We are using Football Mitoo again this season and passwords have been issued to all Clubs, if anyone has a problem please contact the Hon Secretary / Treasurer.

 

BULLETINS

It is still not too late if any Club want to add additional recipients to the weekly distribution list, similarly if anyone no longer needs a copy or is no longer part of your Club please advise so that they can be deleted from the lists.

 

HANDBOOK INFORMATION

As you have all received the handbook if you have not already done so please check the information for your Club and advise any changes or errors so that these can be distributed as soon as possible.

 

CLUB CHANGES DURING THE SEASON

In addition to the above, it is most important that any changes to the information published in the handbook are advised to the League Secretary without delay during the course of the season so that these can be issued out with the next Bulletin, and it is equally important that all club members who need to know of changes are kept advised. Temporary absences of the main Club contact during the season with alternative contact(s) also need to be advised.

 

REFEREES FEES

For the Clubs starting their programme nest Saturday, don’t forget that the Referees fee is now £40.00

 

MATCH BANS – CHANGE

Don’t forget that with the changes recently introduced, for any player sent off yesterday, the suspension starts next Saturday 2nd September, i.e 7 days later!

 

AVAILABILITY – ADVANCE WARNING

John Young – Registrations Secretary is unavailable from Friday 18th to Tuesday 26th SEPTEMBER 2017, during this inclusive, during this period all Registrations should be sent to the Secretary / Treasurer – Gordon Worsfold, team sheets can continue to be sent to john who will catch up with them later.

WESTSIDE FC – Secretary Graham Holder is unavailable from Thursday 7th to Thursday 21st September 2017 inclusive, all contact during this period to:

Steve Walters M. 07799 390399, Email:  sportywalters@ntlworld.com

WORCESTER PARK FC – Secretary Kristina Maitre is unavailable from Friday 1st to Monday 25th September 2017 inclusive, all contact duringb this period to ALAN PEARCE the Club Fixture Secretary.