Category: Fixtures

Season 2017-18 Fixtures Bulletin No. 6

Listed below are fixtures covering Saturdays 30 September > 28 October 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 30 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Royal Holloway Old Boys

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Chessington KC

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Reigate Priory

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Merrow                                                          v          Westside

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

NPL                                                                v          Godalming & Farncombe Athletic

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Spartans Youth                                          v          Laleham       

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Tooting Bec                                                 v          Ripley Village

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Reserve Division

Merrow                                                          v          Worcester Park

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH – Top Ground

Reigate Priory                                             v          Battersea Ironsides

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Ripley Village                                              v          Tooting Bec            

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Farleigh Rovers

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Colliers Wood United

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers                          v          Ash United

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Wednesday 4 October 2017 – 7.45 pm

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

 

Saturday 7 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Godalming & Farncombe Athletic         v          Tooting Bec

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          Battersea Ironsides

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Merrow                                                          v          AFC Cubo

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          AFC Spelthorne Sports               

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN          

Royal Holloway Old Boys                        v          Spartans Youth

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Westside                                                       v          NPL

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Free: Reigate Priory

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

Redhill Reserves                                         P-P     Reigate Priory 1st

Reserve Division

Ash United                                                   v          Merrow

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Farleigh Rovers

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Colliers Wood United                                v          Ripley Village

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Reigate Priory                                             v          Sutton Common Rovers

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Tooting Bec                                                 v          Sheerwater

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Worcester Park                                           v          Royal Holloway Old Boys

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 14 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Chessington KC

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Royal Holloway Old Boys

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Westside

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

NPL                                                                v          Laleham

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reigate Priory                                             v          Merrow

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Spartans Youth                                          v          Tooting Bec

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: Godalming & Farncombe Athletic, Ripley Village (Provisional)

Reserve Division

Colliers Wood United                                v          Sutton Common Rovers

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Farleigh Rovers                                          v          Tooting Bec

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Reigate Priory

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          Worcester Park                  

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Ash United

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Battersea Ironsides

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 21 October 2017

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                   v          AFC Cubo

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Chessington KC                                         v          Westside

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Godalming & Farncombe Athletic         v          Reigate Priory

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          Ripley Village

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Merrow                                                          v          AFC Spelthorne Sports   

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Royal Holloway Old Boys                        v          NPL

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Free: Spartans Youth (Provisional)

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                                        v          Tooting Bec 1st

Reserve Division

Ash United                                                   v          Farleigh Rovers

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Sutton Common Rovers                          v          Sheerwater

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

Tooting Bec                                                 v          Worcester Park

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Free: Colliers Wood United (Provisional)

Surrey Junior Cup – 2nd Round – All 1.30 pm kick-offs

Barnslake 1st                                                 v          Royal Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                         v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                           v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                              v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                          v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 28 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Reigate Priory

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

Battersea Ironsides                                   v          Chessington KC

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

NPL                                                                v          AFC Spelthorne Sports

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Ripley Village                                              v          Merrow                     

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN        

Spartans Youth                                          v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Tooting Bec                                                 v          Laleham

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Westside                                                       v          Royal Holloway Old Boys

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Reserve Division

Ash United                                                   v          Worcester Park

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Farleigh Rovers                                          v          Ripley Village

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Sheerwater 

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Tooting Bec

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Royal Holloway Old Boys                        v          Colliers Wood United

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sutton Common Rovers                          v          Battersea Ironsides

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

 

 

Cup Competitions . . .

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st             v          Tooting Bec Reserves

Middlesex Intermediate Cup – 2nd Round – 1.00 pm

Lampton Park 1st                                          v          AFC Spelthorne Sports 1st

NPL 1st                                                          v          Laleham 1st

London Rangers 1st                                     v          Spartans Youth     

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

  1  Merrow                                                     v          Chessington KC

  2  Royal Holloway Old Boys                    v          AFC Spelthorne Sports

  3  Battersea Ironsides                               v          Laleham

  4  Reigate Priory                                        v          Westside

  5  Godalming & Farncombe Athletic      v          Ripley Village

  6  NPL                                                          v          Tooting Bec

Quarter Final

  7  Spartans Youth                                      v          Winners 3

  8  Winners 4                                               v          Winners 1

  9  Winners 2                                               v          Winners 6

10  AFC Cubo                                              v          Winners 5

Semi Final

11  Winners 7                                               v          Winners   9

12  Winners 8                                               v          Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

  1  Colliers Wood United                            v          Reigate Priory

  2  Ripley Village                                         v          Battersea Ironsides

  3  Royal Holloway Old Boys                    v          Worcester Park

  4  Ash United                                              v          Sheerwater

Quarter Final

  5  Winners 3                                               v          Merrow

  6  Winners 2                                              v          Winners 4

  7  Tooting Bec                                            v          Farleigh Rovers

  8  Winners 1                                               v          Sutton Common Rovers

Semi Final

  9  Winners 7                                               v          Winners 5

10  Winners 6                                               v          Winners 8

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

25 September 2017

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

Season 2017-18 Fixtures Bulletin No. 5

 

Listed below are fixtures covering Saturdays 30 September > 14 October 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 23 September 2017

FA Vase, 2nd Qualifying Round – 3.00 pm

Tooting Bec                                                 v          Fisher

@ Tooting & Mitcham United FC, Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF (Main pitch)

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          AFC Cubo

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Chessington KC                                         v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Laleham                                                        v          Westside

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides                      

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Reigate Priory

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Spartans Youth                                          v          Merrow         

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: NPL

Reserve Division

Ash United                                                   v          Sheerwater

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Ripley Village

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Farleigh Rovers                                          v          Worcester Park

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Colliers Wood United

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Royal Holloway Old Boys

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Tooting Bec                                                 v          Sutton Common Rovers – 12.30 pm

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 30 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Royal Holloway Old Boys

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Chessington KC

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Reigate Priory

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Merrow                                                          v          Westside

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

NPL                                                                v          Godalming & Farncombe Athletic

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Spartans Youth                                          v          Laleham       

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Tooting Bec                                                 v          Ripley Village

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Reserve Division

Merrow                                                          v          Worcester Park

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH – Top Ground

Reigate Priory                                             v          Battersea Ironsides

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Ripley Village                                              v          Tooting Bec            

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Farleigh Rovers

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Colliers Wood United

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers                          v          Ash United

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 7 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Godalming & Farncombe Athletic         v          Tooting Bec

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          Battersea Ironsides

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Merrow                                                          v          AFC Cubo

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          AFC Spelthorne Sports               

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN          

Royal Holloway Old Boys                        v          Spartans Youth

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Westside                                                       v          NPL

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

Reserve Division

Ash United                                                   v          Merrow

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Farleigh Rovers

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Colliers Wood United                                v          Ripley Village

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Reigate Priory                                             v          Sutton Common Rovers

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Tooting Bec                                                 v          Sheerwater

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Worcester Park                                           v          Royal Holloway Old Boys

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 14 October 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Chessington KC

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Royal Holloway Old Boys

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Westside

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

NPL                                                                v          Laleham

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reigate Priory                                             v          Merrow

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

Spartans Youth                                          v          Tooting Bec

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: Godalming & Farncombe Athletic, Ripley Village (Provisional)

Reserve Division

Colliers Wood United                                v          Sutton Common Rovers

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Farleigh Rovers                                          v          Tooting Bec

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Reigate Priory

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          Worcester Park                  

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Ash United

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Battersea Ironsides

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

 

Cup Competitions . . .

Saturday 21 October 2017

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                             v          Tooting Bec 1st

Surrey Junior Cup – 2nd Round

Barnslake 1st                                                   v          Royal  Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                            v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                               v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                                 v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                              v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Saturday 28 October 2017

Middlesex Junior Cup – 2nd Round

Spartans Youth                                             v          Alpha & Omega 1st/Cranford Park 1st

 

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st                  v          Tooting Bec Reserves

Middlesex Intermediate Cup – 2nd Round

Lampton Park 1st                                            v          AFC Spelthorne Sports 1st

NPL 1st                                                           v          Laleham 1st

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Merrow                                                        v          Chessington KC

2  Royal Holloway Old Boys                            v          AFC Spelthorne Sports

3  Battersea Ironsides                                      v          Laleham

4  Reigate Priory                                             v          Westside

5  Godalming & Farncombe Athletic                 v          Ripley Village

6  NPL                                                            v          Tooting Bec

Quarter Final

7  Spartans Youth v Winners 3

8  Winners 4 v Winners 1

9  Winners 2 v Winners 6

10  AFC Cubo v Winners 5

Semi Final

11  Winners 7 v Winners   9

12  Winners 8 v Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Colliers Wood United                                   v          Reigate Priory

2  Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides

3  Royal Holloway Old Boys                            v          Worcester Park

4  Ash United                                                  v          Sheerwater

Quarter Final

5  Winners 3                                                    v          Merrow

6  Winners 2                                                   v          Winners 4

7  Tooting Bec                                                v          Farleigh Rovers

8  Winners 1                                                    v          Sutton Common Rovers

Semi Final

9  Winners 7                                                    v          Winners 5

10  Winners 6                                                    v          Winners 8

 

FREE DATES

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary – 07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

19 September 2017

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

 

Fixtures Bulletin No. 4

Season 2017-18

Hello all

Listed below are fixtures covering Saturdays 16 > 23 September 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

Saturday 16 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides v Royal Holloway Old Boys
@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Godalming & Farncombe Athletic v AFC Cubo
@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham v AFC Spelthorne Sports
@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL v Chessington KC
@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Ripley Village v Reigate Priory
@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Tooting Bec v Merrow
@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Westside v Spartans Youth
@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Reserve Division

Colliers Wood United v Ash United
@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Merrow  v Tooting Bec
@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory v Ripley Village
@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Royal Holloway Old Boys v Battersea Ironsides
@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater v Worcester Park
@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers v Farleigh Rovers
@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 23 September 2017

FA Vase, 2nd Qualifying Round – 3.00 pm

Tooting Bec                                                 v          Fisher

To be advised to League Fixture Secretary

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          AFC Cubo

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Chessington KC                                         v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Laleham                                                        v          Westside

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides                      

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Reigate Priory

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Spartans Youth                                          v          Merrow

@ Carville Hall Park North, Lionel Road North, Brentford, Middlesex TW8 9QT

Free: NPL (Provisional)

Reserve Division

Ash United                                                   v          Sheerwater

@ Covers Stadium, Youngs Drive, Shawfield Road, Ash, Hampshire GU12 6RE

Battersea Ironsides                                   v          Ripley Village

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Farleigh Rovers                                          v          Worcester Park

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Colliers Wood United

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Royal Holloway Old Boys

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Tooting Bec                                                 v          Sutton Common Rovers – 12.30 pm

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

 

Saturday 30 September 2017

(will be set after the FA Cup ties are played this coming weekend and the Middlesex Intermediate draw is known)

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cup Competitions . . .

Saturday 7 October 2017

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

 

Saturday 21 October 2017

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                          v          Tooting Bec 1st

Surrey Junior Cup – 2nd Round

Barnslake 1st                                                 v          Royal Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                         v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                           v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                              v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                          v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st             v          Tooting Bec Reserves

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Merrow                                                        v          Chessington KC

2  Royal Holloway Old Boys                            v          AFC Spelthorne Sports

3  Battersea Ironsides                                      v          Laleham

4  Reigate Priory                                             v          Westside

5  Godalming & Farncombe Athletic                 v          Ripley Village

6  NPL                                                            v          Tooting Bec

Quarter Final

7  Spartans Youth                                           v          Winners 3

8  Winners 4                                                    v          Winners 1

9  Winners 2                                                    v          Winners 6

10  AFC Cubo                                                   v          Winners 5

Semi Final

11  Winners 7                                                    v          Winners   9

12  Winners 8                                                    v          Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Colliers Wood United                                   v          Reigate Priory

2  Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides

3  Royal Holloway Old Boys                            v          Worcester Park

4  Ash United                                                  v          Sheerwater

Quarter Final

5  Winners 3                                                    v          Merrow

6  Winners 2                                                   v          Winners 4

7  Tooting Bec                                                v          Farleigh Rovers

8  Winners 1                                                    v          Sutton Common Rovers

Semi Final

9  Winners 7                                                    v          Winners 5

10  Winners 6                                                    v          Winners 8

 

 

 

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

                           

Finally, if you would like other officials within your club to receive future fixture bulletins, please send me their email address(es) to add to the mailing list.

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

 

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

11 September 2017

Fixtures Bulletin No.3

Hello,

Listed below are fixtures covering Saturdays 9 > 16 September 2017 inclusive.

Please Note: Fixtures are subject to change

Saturday 9 September 2017

FA Vase, 1st Qualifying Round – 3.00 pm

Tooting Bec                                                 v          Littlehampton Town

@ Raynes Park Vale FC

Westside                                                       v          Steyning Town

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          Reigate Priory

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Battersea Ironsides                                   v          Merrow

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Chessington KC                                         v          Spartans Youth

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Godalming & Farncombe Athletic         v          Royal Holloway Old Boys

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          AFC Cubo

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL                                                                v          Ripley Village

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reserve Division

Farleigh Rovers                                          v          Sheerwater

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Merrow                                                          v          Battersea Ironsides

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Ripley Village                                              v          Ash United              

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Royal Holloway Old Boys                        v          Sutton Common Rovers

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Tooting Bec                                                 v          Colliers Wood United – 12.30 pm

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Worcester Park                                           v          Reigate Priory

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 16 September 2017 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                   v          Royal Holloway Old Boys

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Godalming & Farncombe Athletic         v          AFC Cubo

@ Godalming Town FC, Wey Court, Meadrow, Godalming, Surrey GU7 3JE

Laleham                                                        v          AFC Spelthorne Sports

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL                                                                v          Chessington KC

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Ripley Village                                              v          Reigate Priory                    

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Tooting Bec                                                 v          Merrow

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Westside                                                       v          Spartans Youth

@ AFC Croydon Athletic, Mayfield Stadium, Mayfield Road, Thornton Heath, Surrey CR7 6DH

Reserve Division

Colliers Wood United                                v          Ash United

@ Wibbadune Sports Ground, Robin Hood Way (A3 South Bound), Wimbledon SW20 0AA

Merrow                                                          v          Tooting Bec

@ The Urnfield, Downside Road, Guildford, Surrey GU4 8PH

Reigate Priory                                             v          Ripley Village

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Royal Holloway Old Boys                        v          Battersea Ironsides

@ Royal Holloway College Sports Centre, (Nobles Field), Prune Hill, Egham, Surrey TW20 0ES

Sheerwater                                                  v          Worcester Park

@ Sheerwater Recreation Ground, Blackmore Crescent, Sheerwater, Surrey GU21 5NS

Sutton Common Rovers                          v          Farleigh Rovers

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

 

Saturday 23 September 2017

(will be set after the FA Vase ties are played this coming weekend)

 

Change(s) to previously published venue(s)/Fixture(s) – Changes/Additions

 

Cup Competitions . . .

Saturday 7 October 2017

Surrey Intermediate Cup – 1st Round

Redhill Reserves                                         v          Reigate Priory 1st

Chiddingfold 1st                                            v          Chessington KC 1st

 

Saturday 21 October 2017

London Senior Trophy – 1st Round

Bridon Ropes 1st                                          v          Tooting Bec 1st

Surrey Junior Cup – 2nd Round

Barnslake 1st                                                 v          Royal Holloway Old Boys Reserves

Corinthians 12 1st                                         v          Merrow Reserves

Ripley Village Reserves                           v          Petersham Pumas 1st

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Merton Social Reserves                              v          Battersea Ironsides Reserves

Reigate Priory Reserves                          v          Woodmansterne Hyde 1st

@ Reigate Priory Cricket Club, Park Lane, Reigate, Surrey RH2 8JX

 

Saturday 4 November 2017

London Junior Cup – 1st Round

AFC Lewisham/St Johns Deaf 1st             v          Tooting Bec Reserves

 

Surrey Elite Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Merrow                                                        v          Chessington KC

2  Royal Holloway Old Boys                            v          AFC Spelthorne Sports

3  Battersea Ironsides                                      v          Laleham

4  Reigate Priory                                             v          Westside

5  Godalming & Farncombe Athletic                 v          Ripley Village

6  NPL                                                            v          Tooting Bec

Quarter Final

7  Spartans Youth                                           v          Winners 3

8  Winners 4                                                    v          Winners 1

9  Winners 2                                                    v          Winners 6

10  AFC Cubo                                                   v          Winners 5

Semi Final

11  Winners 7                                                    v          Winners   9

12  Winners 8                                                    v          Winners 10

Surrey Elite Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates tba

1  Colliers Wood United                                   v          Reigate Priory

2  Ripley Village                                              v          Battersea Ironsides

3  Royal Holloway Old Boys                            v          Worcester Park

4  Ash United                                                  v          Sheerwater

Quarter Final

5  Winners 3                                                    v          Merrow

6  Winners 2                                                   v          Winners 4

7  Tooting Bec                                                v          Farleigh Rovers

8  Winners 1                                                    v          Sutton Common Rovers

Semi Final

9  Winners 7                                                    v          Winners 5

10  Winners 6                                                    v          Winners 8

http://football.mitoo.co.uk/News.cfm?leagueCode=SEIFL2017

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match HOME or AWAY at any time up to and including

the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

                           

Finally, if you would like other officials within your club to receive future fixture bulletins, please send me their email address(es) to add to the mailing list.

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

 

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

4 September 2017

 

Season 2016-17 Fixtures Bulletin 5

Season 2016-17 Fixtures Bulletin No. 5 (Amendments)

Hello all         

Listed below are fixtures covering Saturday 10 > Saturday 17 September 2016 inclusive.

 

If you have a query, wish notify of change of details to the fixtures set, please don’t hesitate to contact me direct on:

07486 362822 or drop me an email instead to: fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

Please Note: Fixtures are always subject to change

 

Saturday 10 September 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                  Post   Tooting Bec

Battersea Ironsides                                  v          Westside

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Godalming & Farncombe Athletic         v          AFC Spelthorne Sports

@ Meades Park, Green Lane, Farncombe, Surrey GU7 3TB

Laleham                                                        v          Horsley

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL                                                                v          Merrow         

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reigate Priory                                             v          Tooting Bec

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Ripley Village                                              Post   Reigate Priory

Ripley Village                                              v          Yateley United

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Virginia Water                                             v          AFC Cubo    

@ Windsor FC, Stag Meadow, St. Leonards Road, Windsor, Berkshire SL4 3DR

Warlingham                                     Post   Yateley United       

Free: Warlingham

Reserve Division

Abbey Rangers                                          v          Battersea Ironsides

@ Addlestone Moor, Addlestone, Surrey KT15 2QH

Ash United                                                   v          Farleigh Rovers

@ Farnborough Sports Complex, Ringwood Road, Farnborough, Hampshire GU14 8BG

Horsley                                                         v          Tooting Bec

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey KT24 6NE

Merrow                                                          v          Ripley Village

@ Weston Green Sports Club, Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

Reigate Priory                                             Post   Virginia Water

Sutton Common Rovers                          v          Sheerwater

@ SCR Pavilion, Roundshaw Playing Fields, Hannibal Way, Croydon, Surrey CR0 4RW

Virginia Water                                             v          Reigate Priory

@ The Timbers, Crown Road, Virginia Water, Surrey GU25 4HS

Worcester Park                                          v          Frimley Green

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

*Change(s) to previously published venue(s)/Fixture Changes/Additions

 

Please Note: Fixtures are always subject to change

 

Saturday 17 September 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                     v          AFC Spelthorne Sports

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

Horsley                                                         v          Warlingham

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                                          v          Tooting Bec

@ Weston Green Sports Club, Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

NPL                                                                v          Battersea Ironsides

@ NPL Sports Club, Queens Road, Teddington, Middlesex TW11 0LW

Reigate Priory                                             v          Yateley United       

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1NB

Ripley Village                                              v          Godalming & Farncombe Athletic

@ The Green, Ripley, Surrey GU23 6AN

Virginia Water                                             v          Westside

@ Windsor FC, Stag Meadow, St. Leonards Road, Windsor, Berkshire SL4 3DR

Free: Laleham Provisional

Reserve Division

Abbey Rangers                                          v          Reigate Priory

@ Addlestone Moor, Addlestone, Surrey KT15 2QH

Battersea Ironsides                                  v          Ripley Village

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Farleigh Rovers                                          v          Merrow         

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Frimley Green                                             v          Horsley

@ Frimley Green Recreation Ground, Frimley Green, Surrey GU16 6JY

Tooting Bec                                     v          Sheerwater

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Virginia Water                                             v          Sutton Common Rovers

@ The Timbers, Crown Road, Virginia Water, Surrey GU25 4HS

Worcester Park                                          v          Ash United

@ Skinners Field, Green Lane, Worcester Park, Surrey KT4 8AJ

 

*Change(s) to previously published venue(s)

 

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.

A team shown as free may be allocated a match at any time up to and including the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere)


www.leaguewebsite.co.uk/surreyeliteintermediatefl

 

2016-17 Cup Draws . . .

County Cups . . .

Hampshire Intermediate Cup

1st Round – Saturday 1 October 2016 – Kick-off: 3.00 pm 

Colden Common 1st                                                      v          Yateley United 1st

 

London Senior Trophy

Quarter Final – Saturday 4 February 2017 – Kick-off: 2.30 pm 

Tooting Bec                                                                 v          Balham 1st or Forest Hill Park 1st

 

Middlesex Intermediate Cup

2nd Round – Saturday 12 November 2016 – Kick-off: tba pm 

AFC Spelthorne Sports                                               v          Laleham

NPL                                                                             v          Pitshanger Dynamo 1st

 

Surrey Junior Cup

1st Round – Saturday 24 September 2016 – Kick-off: 3.00 pm 

Horsley Reserves                                                       v          Nutfield 1st

Weysiders                                                                    v          Reigate Priory Reserves

Merrow Reserves                                                       v          Motspur Park FC 1st                                        

 

Surrey Intermediate Cup 

1st RoundSaturday 8 October 2016 – Kick-off: 3.00 pm 

Godalming & Farncombe Athletic 1st                         v          Westside 1st

Merton Social 1st                                                          v          Farleigh Rovers Reserves

Chobham Burymead 1st                                                            v          Reigate Priory 1st

Mytchett Athletic Seniors 1st                                         v          Merrow 1st

Sheerwater Reserves                                                             v          Acts 29 1st

2nd RoundSaturday 5 November 2016 – Kick-off: 1.30 pm

Cranleigh1st                                                                  v          Sutton Common Rovers Reserves

Warlingham 1st                                                            v          Old Rutlishians 1st

Godalming & Farncombe Athletic 1st or Westside 1st             v          Millmead 1st

Frimley Green Reserves                                            v          Lingfield Reserves

Bagshot Reserves                                                        v          Ripley Village 1st

Merton Social 1st or Farleigh Rovers Reserves                       v          Dormansland Rockets 1st

Worcester Park Reserves                                          v          Woking & Horsell 1st

Abbey Rangers Reserves                                          v          Fulham Deaf 1st

Mytchett Athletic Seniors 1st or Merrow 1st                    v          West End Village 1st

Worplesdon Phoenix 1st                                               v          Sheerwater Reserves or Acts 29 1st

Oxted & District 1st                                                        v          Ash United Reserves

Horsley 1st                                                                   v          Chessington & Hook United Reserves

Royal Holloway Old Boys 1st                                        v          Virginia Water 1st

Battersea Ironsides 1st                                                           v          Chobham Burymead 1st or Reigate Priory 1st

 

 

 

                                                 

 

 

 

 

 

 

 

www.leaguewebsite.co.uk/surreyeliteintermediatefl

 

SEIFL Cups . . .

Intermediate Challenge Cup

1st Round – Dates & Kick-offs tba

1        Battersea Ironsides                                          v          AFC Spelthorne Sports

2        Yateley United                                                 v          NPL

3        Reigate Priory                                                  v          Ripley Village

4        Laleham                                                           v          Warlingham

5        Tooting Bec                                                     v          Westside

6        Merrow                                                             v          Bye

  1. Godalming & Farncombe Athletic                     v          Horsley
  2. AFC Cubo                                                        v          Virginia Water

Quarter Finals

9        Winner 1                                                          v          Winner   7

10        Winner 4                                                          v          Winner   8

11        Winner 2                                                          v          Winner   5

12        Winner 3                                                          v          Merrow

Semi Finals

13        Winner 12                                                        v          Winner   9

14        Winner 11                                                        v          Winner 10

 

Reserve Challenge Cup

1st Round – Dates & Kick-offs tba

1        Virginia Water                                                   v          Farleigh Rovers

2        Frimley Green                                                   v          Sheerwater

3        Abbey Rangers                                                 v          Battersea Ironsides

4        Ash United                                                       v          Merrow

5        Tooting Bec                                                     v          Reigate Priory

6        Horsley                                                             v          Ripley Village

Quarter Finals

7        Sutton Common Rovers                        v          Winner 2

8        Winner 3                                                          v          Winner 1

9        Winner 4                                                          v          Worcester Park

10        Winner 5                                                          v          Winner 6

Semi Finals

11        Winner 10                                                        v          Winner 9

12        Winner   8                                                        v          Winner 7

 

2016-17 IMPORTANT BANK HOLIDAY DATES FOR YOUR DIARY

 

Saturday 24 December 2016 No Fixtures to be set
 

Bank Holiday Tuesday 27 December 2016

11.00 am Kick-offs

Intermediate Division Fixtures to be set

Reserve Division will only be set if several teams are behind with their fixtures leading up to mid December

(unless Reserve Teams request a fixture)

 

Saturday 31 December 2016

No Fixtures to be set

(unless 1st & Reserve Teams request a fixture)

Bank Holiday Monday 2 January 2017

11.00 am Kick-offs

 

Intermediate & Reserve Divisions – Full fixture list to be set

Easter Saturday 15 April 2017 Intermediate & Reserve Divisions – Full fixture list to be set
 

Easter Bank Holiday Monday 17 April 2017

11.00 am Kick-offs

Intermediate Division Fixtures to be set

Reserve Division will only be set if several teams are behind with their fixtures leading up to early April

Bank Holiday Monday 1 May 2017

11.00 am Kick-offs

Fixtures for both Divisions to be set depending on backlog of games (if any)

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

 

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

4 September 2016

 

www.leaguewebsite.co.uk/surreyeliteintermediatefl

Season 2016-17 Fixtures Bulletin #2

 

 

 

 

 

 

Season 2016-17 Fixtures Bulletin No. 2

Hello all

 

Listed below are fixtures covering Saturday 13 August > Monday 29 August 2016 inclusive.

 

If you have a query, wish notify of change of details to the fixtures set, please don’t hesitate to contact me direct on:

07486 362822 or drop me an email instead to: fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

Kick-off times are set by the League – should you wish to change the time, the Fixture Secretary (or a League Officer) should be contacted BEFORE it’s changed officially with the reason for doing so.

 

Change of Venue/New Venue/Kick-off time – when a home club is required to find a ground, it is courtesy to contact the Fixture Secretary (or League Officer) first for permission before making the arrangements final and public.

 

Please Note: Fixtures are subject to change

 

Saturday 13 August 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports                            v          Battersea Ironsides

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Horsley                                                         v          Virginia Water

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                                          v          Project Clapham

@ Weston Green Sports Club Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

Reigate Priory                                             v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Ripley Village                                              v          NPL (4.00 pm)

@ Winston Churchill School Sports Centre (3G), Hermitage Road, St Johns, Woking, Surrey GU21 8TL

Warlingham                                     v          Laleham

@ Hamsey Green Playing Fields, Verdayne Gardens, Warlingham, Surrey CR6 9RP

Westside                                                       v          Tooting Bec

@ Chobham Recreation Ground, Station Road, Chobham, Surrey GU24 8AZ

Yateley United                                             v          AFC Cubo

@ Sean Deveraux Park, Chandlers Lane, Yateley, Hampshire GU46 7SZ

 

 

 

 

 

 

 

 

www.leaguewebsite.co.uk/surreyeliteintermediatefl

 

Saturday 20 August 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                   v          Project Clapham (12.45 pm)

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Horsley                                                         v          AFC Cubo

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                                          v          Ripley Village

@ Weston Green Sports Club Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

NPL                                                                v          Tooting Bec

@ Whitton Sports & Fitness Centre (3G), Twickenham Academy, Percy Road, Whitton, Twickenham TW2 6JW

Reigate Priory                                             v          Westside

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Virginia Water                                              v          AFC Spelthorne Sports

@ Windsor FC, Stag Meadow, St. Leonards Road, Windsor, Berkshire SL4 3DR

Warlingham                                     v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Hamsey Green Playing Fields, Verdayne Gardens, Warlingham, Surrey CR6 9RP

Yateley United                                             v          Laleham

@ Sean Deveraux Park, Chandlers Lane, Yateley, Hampshire GU46 7SZ

 

 

Saturday 27 August 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Cubo                                                    v          Ripley Village

@ Southfields Academy (3G), 333 Merton Road, London SW18 5JU

AFC Spelthorne Sports                            v          Tooting Bec

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Road West, Ashford Common, Middlesex TW15 1RY

Godalming & Farncombe Athletic         v          Battersea Ironsides

@ Meades Park, Green Lane, Farncombe, Surrey GU7 3TB

Laleham                                                        v          Reigate Priory

@ Laleham Recreation Ground, The Broadway, Laleham, Middlesex TW18 1RZ

NPL                                                                v          Warlingham

@ Whitton Sports & Fitness Centre (3G), Twickenham Academy, Percy Road, Whitton, Twickenham TW2 6JW

Project Clapham                                         v          Horsley

@ Tolworth Court, Old Kingston Road, Tolworth, Surrey KT4 7QH

Virginia Water                                              v          Merrow

@ Windsor FC, Stag Meadow, St. Leonards Road, Windsor, Berkshire SL4 3DR

Westside                                                       v          Yateley United                    

@ Chobham Recreation Ground, Station Road, Chobham, Surrey GU24 8AZ

Reserve Division

Farleigh Rovers                                          v          Sheerwater

@ Parsonage Field, Green Lane, Harrow Road, Warlingham, Surrey CR6 9EX

Horsley                                                         v          Battersea Ironsides

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                                          v          Abbey Rangers

@ Weston Green Sports Club Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

Reigate Priory                                             v          Ash United

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Ripley Village                                              v          Sutton Common Rovers (4.00 pm)

@ Winston Churchill School Sports Centre (3G), Hermitage Road, St Johns, Woking, Surrey GU21 8TL

Tooting Bec                                                 v          Frimley Green

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Virginia Water                                              v          Worcester Park

@ The Timbers, Crown Road, Virginia Water, Surrey GU25 4HS

 

 

 

www.leaguewebsite.co.uk/surreyeliteintermediatefl

Bank Holiday Monday 29 August 2016 – all 11.00 am kick-offs

Intermediate Division

Battersea Ironsides                                   v          AFC Cubo

@ Battersea Ironsides Sports Ground, Openview, Burntwood Lane, SW17 0AW

Godalming & Farncombe Athletic         v          Laleham

@ Meades Park, Green Lane, Farncombe, Surrey GU7 3TB

Horsley                                                         v          Ripley Village

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                                          v          AFC Spelthorne Sports

@ Weston Green Sports Club Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

Reigate Priory                                             v          NPL   

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Tooting Bec                                                 v          Project Clapham

@ Tooting & Mitcham United FC (3G), Imperial Fields, Bishopsford Road, Morden, Surrey SM4 6BF

Warlingham                                     v          Westside

@ Hamsey Green Playing Fields, Verdayne Gardens, Warlingham, Surrey CR6 9RP

Yateley United                                             v          Virginia Water

@ Sean Deveraux Park, Chandlers Lane, Yateley, Hampshire GU46 7SZ

 

 

FREE DATES

 

(Free Saturdays can only be finally confirmed on the Sunday prior to the free date.  A team shown as free may be allocated a match at any time up to and including the Sunday before a Saturday date, in the event of changed circumstances elsewhere).

 

       

 

2016-17 IMPORTANT BANK HOLIDAY DATES FOR YOUR DIARY

 

Bank Holiday Monday 29 August 2016

11.00 am Kick-offs

 

Intermediate Division Fixtures only

Saturday 24 December 2016 No Fixtures to be set
 

Bank Holiday Tuesday 27 December 2016

11.00 am Kick-offs

Intermediate Division Fixtures to be set

Reserve Division will only be set if several fixtures have been lost due to poor weather leading up to mid December (unless Reserve Teams request a fixture)

Bank Holiday Monday 2 January 2017

11.00 am Kick-offs

 

Intermediate & Reserve Divisions – Full fixture list to be set

Easter Saturday 15 April 2017 Intermediate & Reserve Divisions – Full fixture list to be set
 

Easter Bank Holiday Monday 17 April 2017

11.00 am Kick-offs

Intermediate Division Fixtures to be set

Reserve Division will only be set if several teams are behind with their fixtures leading up to early March

Bank Holiday Monday 1 May 2017

11.00 am Kick-offs

Fixtures for both Divisions to be set depending on backlog of games (if any)

 

Finally, if you would like other officials within your club to receive future fixture bulletins, please send me their email address(es) to add to the mailing list.

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

 

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

11 August 2016

 

www.leaguewebsite.co.uk/surreyeliteintermediatefl

Season 2016-17 Fixtures Bulletin #1

 

Hello all

 

Welcome to the new season and to our new Clubs/Teams.

Listed below are fixtures covering Saturdays 13 August & 20 August 2016 inclusive.

Please Note: Reserve Division commences on Saturday 27 August 2016.

My apologies for the delay in releasing the opening fixtures. Again, for the early weeks of the season, it’s been difficult to produce a more balanced list due to several Clubs not having regular home dates/grounds.

There are a handful of fixtures set where clubs will need to hire a ground. Clubs/Teams will not be permitted to swap home advantage (perhaps your opposition may have a ground available)?

Below is an extract of League Rule covering Clubs/Teams who do not have a home ground made available to the Fixture Secretary for setting fixtures:

 

  1. (A)(ii) All Clubs must have a team or teams available to start their fixtures on the date in August set by the Management Committee each year, irrespective of whether their home ground is available on that date. Clubs failing in this respect will be dealt with under Rule 10(F).

Clubs whose grounds are not available from the start date in August, will be advised by the Fixture Secretary of dates on which they will need to obtain alternative facilities until their ground is available, this may also apply at the end of the season, where ground availability ceases prior to the close of the season. (see Criteria Item 5.1).

 

Criteria 5.1 Playing Season

Ideally Clubs should have their ground available from the start date in August each year to at least the last day of April, but under all circumstances must be able to field a team every week during that period. Where a Clubs ground is not available from the start date they will be advised by the Fixture Secretary of dates up on which they must obtain alternative facilities it may also be necessary to adopt similar action where a ground closes earlier than the season closing date. Where Clubs are advised of the need to obtain alternative facilities, the League must be notified with the necessary details a minimum of SEVEN days before the date concerned. Failure to comply within that deadline will necessitate the postponement of the game and its being treated as an unfulfilled fixture.

 

If you have a query, wish notify of change of details to the fixtures set, please don’t hesitate to contact me direct on:

07486 362822 – I don’t bite (well, only sometimes) – to those who think I do, then drop me an email instead to: fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

Please do not go direct to Gordon Worsfold, General Secretary – he has enough on his plate!

 

Finally, if you would like other officials within your club to receive future fixture bulletins, please send me their email address(es) to add to the mailing list.

 

Geoff Ellis, Fixture Secretary

07486 362822fixturesSEIFL1415@yahoo.co.uk

 

3 August 2016

Please Note: Fixtures are subject to change

Saturday 13 August 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

AFC Spelthorne Sports    v          Battersea Ironsides

@ Spelthorne Sports Club, 296 Staines Rd West, Ashford Common TW15 1RY

Horsley                                 v          Virginia Water

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                  v          Project Clapham

@ Weston Green Sports Club Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

Reigate Priory                     v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Ripley Village                      v          NPL (4.00 pm)

@ Winston Churchill School Sports Centre (3G), Hermitage Road, St Johns, Woking GU21 8TL

Warlingham             v          Laleham

@ Hamsey Green Playing Fields, Verdayne Gardens, Warlingham, Surrey CR6 9RP

Westside                               v          Tooting Bec

@ Chobham Recreation Ground, Station Road, Chobham, Surrey GU24 8AZ

Yateley United                     v          AFC Cubo

@ Sean Deveraux Park, Chandlers Lane, Yateley, Hampshire GU46 7SZ

 

Saturday 20 August 2016 – all 3.00 pm kick-offs unless stated

Intermediate Division

Battersea Ironsides           v          Project Clapham

Venue to be advised to Fixture Secretary as per League Rule 10(a)(ii) & Criteria 5.1 Playing Season

Horsley                                 v          AFC Cubo

@ Toms Field, Long Reach, West Horsley, Surrey  KT24 6NE

Merrow                                  v          Ripley Village

@ Weston Green Sports Club Longmead Road, Thames Ditton, Surrey KT7 0JF

NPL                                        v          Tooting Bec

@ Whitton Sports & Fitness Centre (3G), Twickenham Academy, Percy Road, Whitton, Twickenham TW2 6JW

Reigate Priory                     v          Westside

@ Netherne CASC, Woodplace Lane, Coulsdon, Surrey CR5 1HQ

Virginia Water                      v          AFC Spelthorne Sports

@ Windsor FC, Stag Meadow, St. Leonards Road, Windsor, Berkshire SL4 3DR

Warlingham             v          Godalming & Farncombe Athletic

@ Hamsey Green Playing Fields, Verdayne Gardens, Warlingham, Surrey CR6 9RP

Yateley United                     v          Laleham

@ Sean Deveraux Park, Chandlers Lane, Yateley, Hampshire GU46 7SZ

 

 

2016-17 IMPORTANT BANK HOLIDAY DATES FOR YOUR DIARY

 

Bank Holiday Monday 29 August 2016 Intermediate Division Fixtures only
Saturday 24 December 2016 No Fixtures to be set
 

Bank Holiday Tuesday 27 December 2016

Intermediate Division Fixtures to be set

Reserve Division will only be set if several fixtures have been lost due to poor weather leading up to early December (unless Reserve Teams request a fixture)

Easter Saturday 15 April 2017 Intermediate & Reserve Divisions – Full fixture list to be set
 

Easter Bank Holiday Monday 17 April 2017

Intermediate Division Fixtures to be set

Reserve Division will only be set if several teams are behind with their fixtures leading up to early March

 

Bank Holiday Monday 1 May 2017

Fixtures for both Divisions to be set depending on backlog of games (if any)